hivatkozás

A kutatás az Európai Unió és Magyarország támogatásával, az Európai Szociális Alaptársfinanszírozásával a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú „Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program” című kiemelt projekt keretei között valósul meg.

2014. november 1., szombat

Beszámoló a SWORDSról

Kétévente szokták megrendezni a SWORDS konferenciát. A konferencia általában szűk kör számára, jól körülhatárolt témák köré szerveződik, rendszerint helyi szereplőkkel, esetleg máshol kutató munkatársaikkal, társszerzőikkel. A betűszó a Szegedi workshop diszkrét struktúrákról címet takarja.

Az idei kétnapos színvonalas rendezvényen végig ott lehettem. A konferencia fő témája a diszkrét struktúrák. Leginkább algoritmikus problémák kerültek elő. Az előadásokat elsősorban tematikusan szervezték szekcióba, másodsorban kutatási intézmények szerint (pl. a budapesti előadók is egy szekcióba kerültek). Többek között optimalizálási problémák, kombinatorikus játékok, algoritmusok, extremális gráfelméleti kérdések voltak terítéken. Online és szemi-online algoritmusokról több szekció is szólt: transzport problémáról beszélt Dries Goossens, ütemezésről Hans Kellerer, Dósa György és Nysret Musliu, transzport problémáról Dries Goossens, valamint szó volt ládapakolásról is Kim-Manuel Klein valamint Rob van Stee előadásában, továbbá Tuza Zsolt a gráf-láda pakolásról beszélt, amely kidolgozásában az előadó, Bujtás Csilla, Dósda György és Imreh Csanád mellett én is részt vettem.

A konferencia egyrészt lehetőséget nyújtott a találkozásra azokkal a kutatókkal, akikkel van közös terültetünk, esetleg közös cikkünk (Dósa György, Imreh Csanád, Tuza Zsolt), viszont ritkán van lehetőségünk személyesen találkozni. Másrészt jó alkalom volt más neves kutatók megismerésére, akiket legfeljebb futólag ismerek, mert kutatási területük csak marginálisan találkozik az enyémmel, viszont területük elismert képviselői, itt leginkább a Rényi intézetből valamint külföldről érkezett előadókra gondolok.

Volt profitja is a konferenciának: a kutatási területemhez közelebbi előadásokból a friss eredményeket és újabb nyitott kérdéseket, más előadásokból hasznos technikákat, érdekes problémákat ismerhettem meg. Az egyik tág terület, a szemi-online algoritmusok témaköre csak marginálisan kapcsolódik kutatásomhoz, más technikákat igényel, viszont új nézőpontot visz a megközelítések közé, amely tágítja a lehetőségeket, új perspektívákat adva kutatásaimnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése